ماشین‌حساب در حسابداری

ماشین‌حساب در حسابداری

0.0

ماشین‌حساب در حسابداری

هنگامی که از سکه برای دادوستد استفاده شد، محاسبات در میان مردم اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد؛ زیرا افزایش سرعت محاسبات در خریدوفروش به زیاد شدن فروش می‌انجامید. بنابراین بشر در فکر اختراع وسیله‌ای برای انجامِ سریع محاسبات افتاد و امروزه از ماشین‌حساب جهت انجام محاسبات عددی استفاده می‌گردد. این وسیله کاربردهای  زیادی دارد، ماشین‌حساب ساده تنها عملیات جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام می‌دهد. ماشین‌حساب اصلی می‌تواند انواع توابع مهم ریاضی را نیز پیاده‌سازی نماید. امروزه انواع این وسیله وجود دارد، به‌عنوان مثال می‌توانیم از ماشین‌حساب در کامپیوتر یا موبایل استفاده نماییم. هم‌چنین نوعی ماشین‌حساب تلفیقی وجود دارد که امکانات گسترده‌تری مانند رسم نمودار را در اختیار دارد.

در این مقاله که توسط تیم محتوای آپاداس آماده گردیده است بر آن است تا ضمن تعریف ماشین‌حساب، تاریخچه و کاربرد آن به‌صورت کامل توضیح داده شود، تا کاربران بتوانند لزوم استفاده آن را در حسابداری به‌صورت کامل درک نمایند.

آنچه خواهید خواند...
  Add a header to begin generating the table of contents

  ماشین‌حساب چیست؟

  استفاده از ماشین‌حساب، بخشی از زندگی مدرن امروزی به شمار می‌رود. به‌طوری که حتی در مدارس کار با ماشین‌حساب ساده یکی از مهارت‌های درسی به‌شمار می‌رود، زیرا توانایی دانش‌آموزان در ریاضی به یک اندازه نیست.

  ماشین‌حساب ابزار مکانیکی است که می‌تواند با دقت بالا محاسبات پیشرفته را در زمان کوتاه و درصد خطای پایین انجام دهد. استفاده از برنامه ماشین‌حساب باعث مدیریت زمان و افزایش بازدهی در شغل‌هایی که با اعداد درگیر هستند، می‌شود.

  برخی از ماشین‌حساب‌ها برای کار کردن به برق نیاز دارند، اما برخی دیگر با باطری قابل‌استفاده هستند. معمولاً ماشین‌حساب‌های خورشیدی و قابل‌حمل از محبوبیت بسیار زیادی برخوردارند. البته امروزه در سایه نرم‌افزارهای مختلف، دسترسی به ماشین‌حساب در تمام کامپیوترها و گوشی‌های موبایل امکان‌پذیر بوده و نیازی به استفاده مجزا از ماشین‌حساب‌های مکانیکی احساس نمی‌شود.

  تاریخچه ماشین‌حساب

  اولین وسیله شمارش جهان، چوب‌خط می‌باشد. پس از آن، چرتکه‌های چوبی در ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در امپراتوری بابل و بعدها در بازارهای محلی چین و ایران استفاده می‌شدند. البته چوب‌خط وسیله‌ای برای شمارش و چرتکه وسیله‌ای برای انجام اعمال حسابی شناخته می‌شود.

  در سال ۱۶۱۷ ریاضی‌دان اسکاتلندی، جان نپیر، وسیله‌ای ساده به‌نام استخوان‌های نپیر ساخت که از آن برای ضرب و تقسیم اعداد استفاده نمود؛ ویلهلم شیکارد در سال ۱۶۲۳ اولین ماشین‌حساب مکانیکی را به‌نام «ساعت محاسباتی» اختراع نمود، و بدین‌حال رفته رفته این وسیله کامل گردید تا به شکل ماشین‌حساب امروزی درآمده  و به تولید انبوه برسد.

  از معروف‌ترین برندهای فعال و با کیفیت در زمینه تولید ماشین‌حساب می‌توان به کاسیو، شارپ و سیتی‌زن اشاره نمود.

  کاربرد ماشین‌حساب در حسابداری

  یکی از دلایلی که موجب گردیده تا استفاده از ماشین‌حساب همه‌گیر باشد، آسان بودن نحوه کار با آن می‌باشد. البته در این بین برخی صنایع از ماشین‌حساب‌های تخصصی استفاده می‌نمایند مانند: ماشین‌حساب سود مرکب، ماشین‌حساب فارکس، ماشین‌حساب ارز دیجیتال، ماشین‌حساب ماینر، ماشین‌حساب مهندسی، که استفاده از آن‌ها نیازمند دانش خاص ریاضی را می‌طلبد.

  یکی از پرکاربردترین ابزار در حسابداری، ماشین‌حساب می‌باشد. این ابزار لازمه فعالیت هر حسابداری می‌باشد.  البته ماشین‌حساب دارای کاربردهای بسیار زیادی می‌باشد اما مهم‌ترین کاربرد آن انجام محاسبات پیچیده و طولانی در مدت زمان کم می‌باشد.

  حسابدارها برای انجام امور محاسباتی روزانه خود به ماشین‌حساب‌هایی که از نظر ظاهری نیز دارای شاخصه‌های خاصی باشد، نیاز دارند. انجام محاسبات در حسابداری ساده می‌باشد اما ماشین‌حساب‌ها باید دارای دکمه‌هایی با اندازه بزرگ‌ و قابل فهم باشد. ماشین حساب‌های دارای باتری بهترین گزینه برای حسابداران می‌باشد و اگر این باطری خورشیدی نیز باشد، عمر ماشین‌حساب زیاد می‌شود.

  ماشین‌حساب مناسب حسابداران دارای خصوصیات زیر می‌باشد:

  هم‌چنین پس از خرید ماشین‌حساب باید برخی نکات را به منظور نگهداری درست از آن رعایت نمود مانند:

  در ادامه چند نمونه از بهترین ماشین‌حساب‌ها برای حسابداری عبارتنداز:

  ماشین‌حساب چگونه کار می‌کند؟

  ماشین حساب در حسابداری

  اکثر ماشین حساب‌های امروزی از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند به این معنی که نور آن‌ها را به‌صورت خودکار روشن می‌کند، البته در برخی از آن‌ها دکمه روشن و خاموش وجود دارد. البته بعضی از ماشین‌حساب‌ها پس از چند دقیقه بلااستفاده ماندن، خودبه‌خود خاموش می‌شوند.

  در ادامه به معرفی چند کلید مهم ماشین‌حساب می‌پردازیم:

  ماشین حساب در حسابداری
  • کلید GT
   این کلید مخفف کلمه Grand Total می‌باشد و جمع تمام محاسبات قبلی انجام شده را نشان می‌دهد.
  • کلید MU
   MU یا MARK UP وظیفه محاسبه ی حاشیه سود بر اساس درصد را برعهده دارد.
  ماشین حساب در حسابداری
  • کلید M ، +M – و MRC
   این سه کلید MEMORY و حافظه ی ماشین‌حساب را تشکیل می‌دهند. یه این صورت که با M + اعداد جمع، و با M – اعدد از حافظه کسر می‌گردد، و در پایان با زدن کلید MRC نتیجه مشاهده می‌شود.
  ماشین حساب در حسابداری
  • کلید TAX+ و TAX-
   از این کلیدها برای افزودن یا کم کردن مالیات به مبلغ پایانی فاکتور استفاده می‌گردد. مبلغ مالیات به‌صورت درصد در حافظه ماشین‌حساب قابل ذخیره می‌باشد.
  • کلید SET
   برای ذخیره میزان مالیات از دکمه SET استفاده می‌گردد.
  ماشین حساب در حسابداری
  • کلید C
   C مخفف کلمه CLEAR می‌باشد، که برای پاک کردن عملیات جاری استفاده می‌گردد. از این کلید برای روشن کردن ماشین‌حساب نیز استفاده می‌شود.
  • کلید CE
   CE یا CLEAR ENTRY دکمه‌ای است که برای پاک کردن آخرین عددِ صفحه ماشین‌حساب استفاده می‌شود.
  • کلید CA
   CA به‌معنای CLEAR ALL می‌باشد.این دکمه تمامی محاسبات حافظه موقت را از ماشین‌حساب را پاک می‌نماید. پس جهت انجام محاسبات جدید، حتما باید از این دکمه ( نه دکمه C ) استفاده گردد.
  • کلید BACK SPACE
   این کلید عملکردی مشابه کلید BACK SPACE کامپیوتر را دارد.
  • کلید correct
   کلید correct برای تصحیح عدد اشتباه وارد شده استفاده می‌شود.
  • کلید IC
   این کید مخفف کلمه ITEM COUNT می‌باشد و وظیفه شمارش تعداد اعداد را برعهده دارد.

  و در نهایت…

  • کلیدهای کشویی
   کلیدهایی که در بالاترین قسمت و دقیقا پایین صفحه نمایش ماشین‌حساب قرارگرفته‌اند و از نظر ظاهری با بقیه کلیدها متفاوت هستند:
  • الف)
   کلید رندکننده:
   یکی از این کلیدها دارای ۳ حالت می‌باشد . یک فلش رو به بالا برای رندکردن اعداد اعشاری به بالا، یک فلش رو به پایین برای رند کردن اعداد به پایین، و بخش وسط و عدد ۵ که براساس این که مقادیر کم‌تر از ۵ به پایین و بیش‌تر از ۵ به بالا رند گردند.
  • ب)
   کلید اعشاری:
   این کلید که به شکل F230A مشخص شده است تعیین کننده تعداد اعشار ارقام می باشد.

  چرا ماشین‌حساب؟

  همان‌طور که گفته شد ماشین‌حساب حسابداری (به انگلیسی: calculator) وسیله‌ای برای انجام محاسبات می‌باشد. با نگاهی به جهان هستی، متوجه نظمی خاص در جهان هستی می‌شویم. نظمی که بیش‌تر برپایه منطق و ریاضیات می‌باشد. بنابراین زندگی انسان‌ها نیز به ریاضیات وابسته بوده و در هر شغل و حرفه‌ای، ریاضیات نقش مهمی ایفا می‌نماید.

  پس بدون شک ماشین‌حساب یکی از بهترین اختراعات بشر می‌باشد. زیرا این ابزار وسیله‌ای‌است تا محاسبات با دقت بیش‌تر و خطای کم‌تری انجام پذیرد. این ابزار در رشته‌های مهندسی و حسابداری کاربرد زیادی دارد، زیرا این رشته‌ها با محاسبات بیش‌تر سروکاردارند.

  از طرفی دیگر ماشین‌حساب سریع‌تر از مغز انسان  عمل می‌نماید، و هر چه‌قدر هم ضریب هوشی انسان بالا باشد، باز هم سرعت محاسبه ماشین‌حساب بیش‌تر از انسان می‌باشد. پس انسان باز هم برای بالا بردن سرعت کارهای خود به ماشین‌حساب نیاز دارد.

   تنها ایراد وارده به استفاده از ماشین‌حساب، تنبل نمودن مغز انسان در اثر استفاده زیاد از این ابزار می‌باشد که معمولاً به‌مرور قدرت اندیشیدن را کم می‌نماید. پس توصیه می‌گردد محاسبات ساده و ابتدایی به کمک ذهن انجام پذیرد تا مغز در آینده دچار بیماری فراموشی نگردد.

  آخرین مقالات
  لوگو آموزشگاه حسابداری آپاداس تبریز
  آپاداس

  مدیر

  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}