استفاده‌کنندگان از اطلاعات حسابداری

استفاده‌کنندگان از اطلاعات حسابداری

0.0

‌استفاده­‌کنندگان از اطلاعات حسابداری، کسانی هستند که به تصمیم‌­گیری و قضاوت آگاهانه علاقه‌مندند.

آن‌ها گزارش حسابداری را دریافت ‌کرده و مورد استفاده ‌قرار ‌می‌دهند.‌ استفاده‌کنندگان از اطلاعات حسابداری، طیفِ وسیعی را تشکیل ‌می‌دهند و به‌طورکلی‌ می‌توان آن‌ها را به سه ‌دسته زیر تقسیم ‌نمود:

1. استفاده­‌کنندگان درون‌­سازمانی از اطلاعات حسابداری

هیئت‌مدیره، مدیرعامل، مدیراجرایی، سرپرستان و مدیران ‌میانی یک ‌شرکت یا بنگاه اقتصادی و یا موسسه که در زمینه برنامه‌­ریزی، کنترل عملیات واحد تجاری و منابع متعلق ‌به ‌آن تصمیم­‌گیری‌ می‌کنند، ‌اســتفاده­‌کنندگانِ درون­‌سازمانی نامیده ‌می‌شوند. این ‌افراد در هر سطح و جایگاهی که هستند به ‌بخشی ‌از این‌ اطلاعات دسترسی پیدا ‌می‌کنند و همه ‌به ‌یک نسبت نمی‌توانند از جزئیات مطلع‌ شوند. برخی ‌از این ‌اطلاعات محرمانه بوده و فقط باید در اختیار مدیران ارشد قراربگیرد تا موجودیت سازمان به‌ خطر ‌نیفتد.

به‌­طورکلی همه ‌کسانی ­که از اطلاعات حسابداری ‌استفاده‌ می‌کنند این ‌کار را به‌جهت تامین اهداف و منافع خود انجام ‌می­‌دهند و برای ‌این­که سرمایه و منافع آن‌ها کم‌تر در خطر ریسک قرار بگیرد، اقدام ‌به‌ مطالعه این ‌جزئیات ‌می‌کنند. واحد مالی و حسابداری شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، وظیفه و مسئولیت مهمی در این ‌خصوص برعهده‌ دارد. بخشی از این ‌مسئولیت در زمینه تهیه، تنظیم، ثبت، نگهداری، تجزیه و تحلیلِ این ‌اطلاعات است که باید در نهایت دقّت و صحّت و درست­کاری انجام ‌شود، و بخش دیگر مسئولیت آن‌ها که در زمینه طبـقه­‌بندیِ این ‌اطلاعات و ارائه ‌آن‌ها به ‌افراد مربوطه‌است؛ باید به‌درستی صـورت ‌بگیرد تا اطلاعات حفظ و نگهداری­ شده ‌به ­خطر ‌نیفتد.

در این ‌راستا کارفرمایان باید در واحد مالی خود از افراد خبره، باتجربه، دارای تحصیلات و دانشِ کافی ‌استفاده ‌نمایند، و نظارتِ‌ لازم بر عملکرد آن‌ها هم داشته ‌باشند تا کم­ترین آسیب به ‌سازمان و سرمایه آن­ها وارد شود.

2. استفاده­‌کنندگان برون­‌سازمانی از اطلاعات حسابداری

هر فرد یا مرجع ذی­نفع که حقِّ دریافتِ اطلاعات مالی از یک مؤسسه را دارد و بر­مبنای آن اطلاعات با مؤسسه دادوستد‌ کـرده و درباره آن مؤسسه، شرکت یا بنگاه اقتصادی قضاوت یا تصمیم­‌گیری ‌می‌کند، ‌استفاده‌­کنندگانِ برون­‌سازمانی هستند.

بــه ‌سرمایه­‌گذاران، اعطاکنندگان وام و اعتبار، فروشندگان، مشتریان، کارکنان و دولت، ‌استفاده‌­کنندگانِ برون‌­سازمانی گفته ‌می‌­شود. هر یک ‌از این اشخاص حقیقی یا حقوقی بنابه­ دلایل و منظورِ خاصی به‌شرح زیر از این ‌اطلاعات ‌استفاده‌ می‌کنند:

  • سرمایه‌گذاران: اشخاصی ‌که به‌عنوان شریک یا سهام­دار ‌می‌خواهند تصمیم ‌به ‌سرمایه‌­گذاری در صنعت یا مؤسسه یا بنگاه اقتصادی بگیرند، نیاز به‌ اطلاعات مالی در مورد وضعیّت مؤسسه یا بنگاه‌ اقتصادی دارند، تا بتوانند با اتّخاذ تصمیم درست، کم­ترین ریسک را متحمل ‌شوند؛ به‌­همین دلیل آن‌ها ‌کاربران این ‌اطلاعات محسوب ‌می‌شوند.
  • اعطاکنندگان وام و اعتبار و سایر تسهیلات بانکی: بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری جهت پرداختِ تسهیلات و وام به ‌موسسات و بنگاه‌های اقتصادی، نیاز به ‌شناختِ وضعیت مالی، توان مالی و قدرتِ بازپرداخت وام از سوی آن مؤسسات را دارند. در نتیجه آن‌ها هم از استفاده‌­کنندگانِ این ‌اطلاعات بوده و ‌می‌توانند قبل ‌از پرداخت هرگونه تسهیلات آن‌ها را درخواست ‌نمایند.
  • فروشندگانِ کالا و خدمات: فروشندگانِ کالا و خدمات نیز جهت معامله و دادوستد با موسسات برای تصمیم‌­گیری و ارتباط با شرکت‌ها و موسسات طرف حساب خود، نیاز به ‌کسب اطلاعات از توانایی­‌های ِمالی و نقدینگیِ شرکت‌ها دارند. در نتیجه این ‌مؤسسات هم به‌عنوان ‌استفاده­‌کنندگان ‌از اطلاعات مالی و حسابداری محسوب ‌می‌شوند.

  • مشتریان: مشتریان با توجه به ­این­که به­‌طور مستمر و مداوم از شرکت‌ها و یا بنگاه‌های اقتصادی-انتفاعی، کالا یا خدمات خریداری ‌می‌نمایند، برای تصمیم‌­گیری‌­های خود نیاز به ‌اطلاعات در ارتباط با قیمت‌ها و شرایط فروش آن کالا یا خدمات دارند، و آن‌ها هم از استفاده­‌کنندگان اطلاعات مالی محسوب ‌می‌شوند.
  • کارکنان: کارکنان و پرسنل هم برای آگاهی و شناخت از توانایی مؤسسه خود که در آن مشغول به ­کار هستند، و اطلاع ‌از زمان و ‌میزانِ بهره‌­وری، افزایش تولید، دریافت وام و تسهیلات و سایر مزایا، نیاز دارند اطلاعات مختصری درخصوص وضعیت مالی شرکت داشته ‌باشند، تا بتوانند درخواست­‌های خود را باتوجه ‌به ‌این ‌اطلاعات و توانایی‌ها تنظیم ‌نمایند.
  • دولت: دولت‌ها برای اجرای قوانین و مقرّرات، اجرای سیاست‌هایِ مالی و مالیاتیِ خود، برنامه‌­ریزی‌هایِ اقتصادی در جهت تعادل و رشد اقتصادی، کسب درآمد ازطریق مالیات و عوارض، نظارت ‌بر قیمت‌ها و بسیاری از مباحث دیگر باید از این ‌اطلاعات آگاهی داشته و از آن‌ها ‌استفاده‌ نمایند.

3. ساير ‌استفاده‌كنندگان

اين اشخاص كه درواقع علاقه‌مند به ‌صورت‌های مالی هستند، به‌طور مستقيم در مؤسسه، ذی‌نفع نیستند. بلكه بيش‌تر مايلند كه از تداوم مثبت موسسه نفع ببرند.

اين گروه را مي‌­توان به ‌سه ‌دسته عمده زير تقسيم‌كرد:

  • سرمايه‌گذاران بالقوه: افراد و مؤسساتی هستند كه قصد سرمايه­‌گذاری در موسسه را دارند.

  • كارگزاران بازار سرمايه: هيأت پذيرش بورس ­اوراق­ بهادار، كارگزارانِ بورس و تحليل­گرانِ مالی كه وظايفی را در بازار سرمايه برعهده‌ دارند، برای تنظيم امور و معاملات و ارائه ‌خدمات به‌ سرمايه‌­گذارانِ موجود و بالقوه، به ‌اطلاعات مالی ِمؤسسات انتفاعی به‌ويژه شركت­‌های سهامی نياز دارند.

  • جامعه: جامعه بيش­تر از هرچيز به ‌رشد اقتصادی و ايجاد اشتغال در كشور توجه دارد.

البته پژوهشگران، مطبوعات و رسانه­‌های گروهی ازجمله مراجعی هستند كه اطلاعات مالی موسسات را درمعرضِ قضاوت افكار عمومی قرار ‌می‌دهند.

سوالات متداول:

یکی از هدف‌هایی که باعث می‌شود در سهام شرکت‌ها و موسسات سرمایه گذاری کنند حداکثر کردن سو و رفاه سرمایه گذار می‌باشد. که برای رسیدن به این هدف باید تصمیمات مناسبی گرفته شود. یکی از معیارهایی که در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران از ان بهره می‌برند اطلاعات حسابداری است که توسط شرکت‌ها و موسسات منتشر می‌شود.

امروزه گزارشگری و حسابداری موسسات به عنوان یکی از مهم ترین رویکردهای حسابداری مطرح است که در صورتی که اجرا شود اطلاعات با ارزشی را در اختیار استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری از جمله سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ خود را به سوالات دریافت کرده باشید. در کنار مطالعه این مطلب، کارشناسان آپاداس در انتخاب دوره آموزش حسابداری مناسب شما را همراهی خواهند کرد. شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی ثبت شده در قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید و یا با درخواست مشاوره رایگان با شما در تماس خواهیم بود.

 گردآورنده: نیلوفر شرقی، دانشجوی مقطع کارشناسی، رشته حسابداری

آخرین مقالات
آپاداس

مدیر

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}