سـرمـایـه‌گـذاری کـوتـاه مـدت

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

0.0

سـرمـایـه‌گـذاری کـوتـاه مـدت

سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت معمولاً عبارتنداز سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار استقراضی، یا اوراق مالکیت که قابلیت سریع تبدیل به نقد را دارا باشند.این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها در ترازنامه تحت عنوان اوراق بهادار سریع‌المعامله و تحت یکی از دو روش اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش، یا خالص ارزش فروش (خالص ارزش جاری بازار) نگهداری می‌شوند. در روش خالص ارزش فروش، حاصل تعدیل به خالص ارزش فروش که سود یا زیان نگهداری می‌باشد، در صورت سود و زیان  گزارش می‌گردد.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت سرمایه‌گذاری نقد مازاد بر نیازهای جاری شرکت در اوراق بهاداری است‌که به‌منظور کسب بازدهی در دوره‌ای کوتاه‌تر از یک‌سال انجام می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری‌ها با توجه به مقصود مدیریت از سرمایه‌گذاری، در ترازنامه طبقه‌بندی می‌گردند.درصورتی یک سرمایه‌گذاری در طبقه‌بندی دارایی جاری قرار می‌گیرد که مدیریت به قصد کوتاه‌مدت آن را تحصیل کرده و بازار آماده‌ای برای تبدیل سریع آن به نقد وجود داشته باشد.

آنچه خواهید خواند...
  Add a header to begin generating the table of contents

  این حساب، دائمی است و شامل سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری در سهام سریع‌المعامله بورسی و سهام سایر شرکت‌ها با درصد مالکیت20% و سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت عدم نگهداری تا سررسید می‌باشد که بعداز وجوه نقد از بالاترین نقدینگی برخوردار است.

  سرمایه‌گذاری کوتاه مدت درواقع به کارگیری وجوه نقد مازاد بر نیاز شرکت‌ها، به‌منظور کسب منافع برای مدت کم‌تر از یک دوره مالی است. این نوع سرمایه‌گذاری، قابلیت تبدیل به وجوه نقد بالایی را داراست.

  هنگام خریداری و فروش اوراق بهادار ذکر شده در بالا، یا ایجاد و بستن سپرده کوتاه مدت ثبت خواهد شد. سرمایه‌گذاری سریع‌المعامله به ارزش بازار یا اقل بهای تمام شده و خالص ارزش فروش NRV و سایر سرمایه‌گذاری‌های جاری به اقل خالص ارزش فروش و بهای تمام شده منعکس می‌شود.

  حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت

  به حسابی اطلاق می‌گردد که مشتری به بانک حق وکالت با توکیل می‌دهد تا سپرده وی را طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا به‌طور مشاع به‌کار گرفته و منافع حاصله را مطابق آیین‌نامه و مقررات مربوطه باداشتن حق مصالحه بین بانک و سپرده‌گذار به تناسب مبلغ و مدت پس از کسر حق‌الوکاله پرداخت نماید.

  سـرمـایـه گـذاری در سـهـام بـه چـه مـعـنـی اسـت؟

  سهام اوراق بهاداری است که مالکیت و ادعای یک شرکت نسبت به دارایی‌ها و درآمدهایش را نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری در یک شرکت خاص بدین معنی است که شما در آینده آن شرکت و سودآوری یا زیان شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنید. اگر شرکت موفق باشد، سرمایه‌گذاری شما ممکن است در طول زمان دچار افزایش ارزش شود؛ و اگر شرکت عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد، سرمایه گذاری شما ممکن است ارزش خود را از دست بدهد.

  ارزش سهام یک شرکت در بازار و از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، جایی که خریدوفروش سهام توسط معامله گران باعث نوسان قیمت سهم در طول روز و در طول زمان می‌گردد.

  سـرمـایـه‌گـذاری در اوراق مـشـارکـت:

  اوراق مشارکت نوعی اوراق بدهی است که واحدهای اقتصادی برای جذب منابع دیگران منتشر می‌نمایند. این اوراق دارای سررسید معین و نرخ سود تضمین شده می‌باشند. به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت، به معنای اعطای وام به منتشر کننده اوراق مشارکت است. یعنی شرکت سرمایه‌گذار با خرید اوراق مشارکت، وجه نقد مازاد بر نیاز خود را برای مدت معینی در اختیار منتشرکننده این اوراق قرار داده و در طرح‌ها و پروژه‌های آن مشارکت می‌نماید و در مقابل از درآمد سود تضمین شده اوراق مذکور برخوردار می‌شود.

  خرید اوراق مشارکت:

  برای ثبت خرید اوراق مشارکت می‌بایست بهای تمام شده آن محاسبه شود. بهای تمام شده اوراق مشارکت شامل تمام مخارج ضروری برای خرید این سرمایه‌گذاری‌هاست. بهای تمام شده اوراق مشارکت شامل قیمت اوراق به علاوه کارمزد و کمیسیون‌های مربوط به خرید این اوراق می‌باشد.

  سوالات متداول

  مزایا و امتیازات حساب سپرده سرمایه‌گذاری را توضیح دهید؟

  می‌توانید علاوه‌بر سرمایه‌گذاری نزد بانک ، در فعالیت‌های اقتصادی کوتاه‌مدت شرکت نموده و در سود این فعالیت‌ها به‌صورت سود علی‌الحساب ماهانه برخوردار شوید.
  می‌توانید به سهولت ازطریق کلیه شعبه های بانک در سراسر کشوردر هر زمان که مایلید ، مبلغی به حسابتان واریز و یا از آن برداشت نمایید.
  شما با داشتن این سپرده می‌توانید علاوه‌بر آن‌که پول خود را در یک بانک معتبر سپرده‌گذاری می‌کنید در همه ساعات شبانه روز وبا استفاده از کارت و یا از طریق دفترچه سپرده پس‌انداز خود به حساب شخصی‌تان دسترسی داشته باشید.
  شمابا داشتن این سپرده می‌توانید از خدمات بانکداری الکترونیک بانک شامل اینترنت بانک ، تلفن بانک ، موبایل بانک و درگاه بانکداری ، دستگاه پایانه فروش و …. بهره‌مند شوید.
  شما می‌توانید از سپرده خود به عنوان وثیقه نزد سایر شعب پست بانک استفاده نماید.

  سرمایه‌گذاری از طریق خرید سهام برای سرمایه‌گذاران چه منفعت‌هایی ایجاد می‌کند؟

  • سودنقدی سهام:  سود نقدی سهام پرداخت‌های دوره‌ای به سهامداران از محل درآمدهای یک شرکت است که در مجامع سالیانه توسط سهامداران و مدیریت شرکت تصویب شده و به سهامداران پرداخت می‌شود. سود نقدی سهام می‌تواند به شکل سهام جایزه یا به‌صورت نقدی به سهامداران پرداخت شود.
  • افزایش قیمت سهام یا سود سرمایه :اگر شما سهام شرکتی را بخرید و قیمت سهام آن افزایش یابد، می‌توانید آن را با قیمت بالاتر بفروشید و “سود سرمایه ای” به دست آورید. حال اگر قیمت سهام دچار کاهش ارزش شود و شما با قیمتی کمتر مجبور به فروش آن شوید، به آن “زیان سرمایه ای” گفته می‌شود.

  ویژگی‌های اوراق مشارکت چیست؟

  • با نام یا بی‌نام: بنابه شرایط تعریف شده ازسوی ناشر، اوراق مشارکت بانام یا بی‌نام می‌باشدکه در تبلیغات رسانه‌ای این مورد را اعلام می‌کنند. توجه فرماییدکه اوراق بانام تنها به‌نام دارنده آن است و حتی درصورت سرقت یا مفقودی ورقه امکان فروش و بهره‌مندی از مزایا وجوود ندارد؛ اما اگر اوراق بی‌نام باشد درحقیقت در وجه حامل بوده و می‌بایست نسبت به مراقبت از اوراق توجه ویژ‌ه‌ای مبذول دارید و بعضاً افرادی‌که سرمایه سنگینی را در این سرمایه‌گذاری وارد می‌کنند اوراق مالکیت را در صندوق امانات بانکی نگه‌ می‌دارند.
  • اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام: اوراقی است که توسط ناشر بورسی منتشر می‌شود و در زمان سررسید اوراق مشارکت و یا در زمان تحقق افزایش سرمایه به سهام تبدیل می‌گردد که البته در این رابطه در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام تصمیم‌گیری می‌شود.
  • اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام: این اوراق توسط شرکت‌های سهامی عام منتشر شده و در تاریخ سررسید به‌جای پرداخت اصل مبلغ، با سایر سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تعویض می‌گردد.

  لازم به‌ذکر است‌که روش‌های دوم و سوم انتشار اوراق در تاریخ تهیه این مقاله مرسوم نیست.

  مهمترین عامل خرید اوراق مشارکت:

  مهم‌ترین ویژگی‌های این اوراق نسبت به سایر اوراق بهادار، تضمین در پرداخت سود می‌باشد. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران این اوراق اطمینان دارند که در بازه زمانی تعیین شده، سود مشخصی به عنوان سود علی‌الحساب دریافت می‌کنند. این سود تضمینی را شرکت‌ها تقبل نمی‌کنند؛ در نتیجه، تضمین این سود توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی و دولتی انجام می‌شود. با توجه به این شرایط، سرمایه‌گذاران از دریافت سود خود اطمینان کافی دارند. این امر سبب ترغیب سرمایه‌گذاران نسبت به خرید این اوراق می‌شود.

  انواع اوراق مشارکت:

  اوراق منتشر شده در ایران به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • اوراق مشارکت بانک مرکزی.
  • اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی.
  • اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده بورسی و غیربورسی.

  تفاوت‌های اوراق‌ قرضه و اوراق ‌مشارکت:

  با توجه به شباهت‌های فراوانی که میان اوراق مشارکت و اوراق قرضه وجود دارد، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که به شرح زیر می‌باشند:

  • اوراق مشارکت به منظور تأمین منابع مالی طرح‌ها انتشار می‌یابند، در حالی که اوراق قرضه به صورت وام بوده و در خرید آنها الزامی به تامین منابع مالی نمی‌باشد.
  • در اوراق مشارکت ، سودی با عنوان علی‌الحساب در پایان سررسید پرداخت می‌شود، در حالی که در اوراق قرضه چنین سودی وجود ندارد.
  • ناشر اوراق مشارکت، لازم است عملکرد اجرایی خود را در دوره مشخص بیان کند، در حالی که این کار برای ناشران اوراق قرضه الزامی نمی‌باشد.
  • اوراق مشارکت تنها با مبلغ اسمی قابل انتشار است، در حالی که اوراق قرضه به کسر یا صرف نیز منتشر می‌شوند.
  • پرداخت سود تضمینی اوراق مشارکت ، بر عهده دولت و یا ضامن آن می‌باشد، در حالی که در اوراق قرضه بر عهده خود شرکت می‌باشد.

  امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ خود را به سوال دریافت کرده باشید. در کنار مطالعه این مطلب، کارشناسان آپاداس در انتخاب دوره آموزش حسابداری مناسب شما را همراهی خواهند کرد. شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی ثبت شده در قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید و یا با درخواست مشاوره رایگان با شما در تماس خواهیم بود.

  گردآورنده: نیلوفر شرقی 1400/12/05، دانشجوی مقطع کارشناسی، رشته حسابداری

  آخرین مقالات
  لوگو آموزشگاه حسابداری آپاداس تبریز
  آپاداس

  مدیر

  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}