استانداردهای حسابداری چیست؟

استانداردهای حسابداری چیست؟

0.0

در این مقاله ما سعی داریم به برخی سوالات مهم در زمینه استاندارد های حسابداری پاسخ دهیم و دانش حسابداری شما را ارتقا بخشیم. استانداردهای حسابداری چیست، استانداردهای حسابداری چندتاست، استانداردهای حسابداری را نام ببرید، مهمترین استانداردهای حسابداری از جمله مواردی هستند که در بحث استانداردهای حسابداری بیشتر مورد توجه و پرسش قرار می‌گیرند.

استانداردهای حسابداری

حسابداری چیست

استانداردهای بین‌المللی حسابداری‌ یا international accounting standards قوانین و مقررات حسابداری هستند که شیوه فعالیت حسابداران را مشخص کرده و آنان را در حل مسائل جدید حسابداری یاری می‌نماید.

استانداردهای حسابداری مجموعه‌ای از اصول و رویه‌های مشترکی است که اساس سیاست‌های حسابداری مالی و شیوه حسابداری را تعیین می‌کند. استانداردهای حسابداری به زبان ساده، مقرراتی هستند که بر چگونگی انجام کار حسابداری نظارت و کنترل دارند و حسابداران موظف‌اند آن‌ها را رعایت کنند. این استانداردها برای یکپارچه‌ و شفاف‌سازی گزارش‌های مالی ضروری بوده و موجب می‌شود تا همه گزارش‌های مالی با معیارهای یکسان و به یک شکل انجام گیرند.

استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی یا همان استانداردهای حسابداری ifrs توسط هیئت استانداردهای حسابداری بین‌المللی تنظیم شده‌‌اند که همواره در حال تغییر بوده و گاهی می‌توان یکی را کنار گذاشت یا جایگزین دیگری کرد. این استانداردها تعیین می‌کنند که چه زمانی و کدام رویدادهای اقتصادی لازم است شناسایی، اندازه‌گیری و نمایش داده شوند.

کاربرد استانداردهای حسابداری و حسابرسی، در صورت‌های مالی کلیه واحدهای تجاری چه بخش خصوصی یا عمومی، است که با هدف ارائه اطلاعات مفید در مورد وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری جهت تصمیم‌گیری استفاده‌کنندگان تهیه می‌شود.

تعداد استانداردهای حسابرسی و حسابداری

با وجود اینکه استانداردهای حسابداری در تمام دنیا تقریبا یکسان هستند اما هر کشوری با توجه به سیاست‌های مالی حسابداری خود، استانداردهای خاصی را نیز تعیین می‌کند. تاکنون در ایران ۴۳ استاندارد حسابداری تدوین شده است که ۴۲ استاندارد آن، مصوب و ابلاغ و لازم الاجرا گردیدند. استانداردهای ۳۸ و ۳۹ و ۴۰ و ۴۱ که قبلا پیش‌نویس شده بودند، به تازگی تصویب و برای اجرا از ابتدای ۱۴۰۰ منتشر شدند. استاندارد ۴۲ با نام «اندازه‌گیری ارزش منصفانه» در اسفند ماه ۱۳۹۸ منتشر گردید. استاندارد‌های حسابداری جدید ۱۲ مورد را شامل می‌شود که چهار مورد آن از ابتدای سال ۱۳۹۸، یک مورد آن از سال ۱۳۹۹ (استاندارد شماره 35)، و مابقی استانداردهای جدید حسابداری از سال 1401 لازم‌الاجرا شده‌اند.

 تغییرات استانداردهای حسابداری 1400 به این صورت است که دو استاندارد حسابداری شماره 41 و 42 تدوین و اضافه شده و در مورد پنج استاندارد دیگر نیز تغییراتی اعمال شده است. استاندارد حسابداری شماره 18 به دو استاندارد 18 و 39 تقسیم و به همراه دیگر استانداردها تجدیدنظر شده‌اند.

هدف استانداردهای حسابداری چیست؟

هدف استانداردهای حسابداری چیست؟

در حالت کلی، هدف اصلی استانداردهای حسابداری، برقراری اصول و قواعدی است که تمام حسابداران آن را رعایت کرده و گزارش‌های مالی و نحوه محاسبات آن‌ها برای همه حسابداران و حسابرسان قابل فهم باشد. با این شرایط معمولاً چهار هدف کلی برای استانداردهای حسابداری در نظر گرفته می‌شود:

  1. درک روش‌های حسابداری مورد استفاده توسط همه حسابداران
  2. ایجاد گزارشات و صورت‌های‌ مالی با فرم مشخص و یکنواخت
  3. ایجاد قواعد و معیارهای یکسان برای حسابرسی
  4. قابل فهم بودن گزارشات مالی برای بنگاه‌های بیرونی و سایر اشخاص حقوقی یا حقیقی

برای مثال هنگام تهیه صورت مالی با استفاده از استاندارد حسابداری، همه صورت‌های مالی و گزارش‌های مالی یک شرکت فرم و شکل یکسانی پیدا می‌کنند. به این ترتیب همه حسابداران و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند اطلاعات ارائه شده و حتی نحوه محاسبه آن‌ها را نیز درک کنند. در نهایت کارشناسان حسابرسی، بر اساس اصول و معیارهای تعیین شده، می‌توانند به راحتی این صورت‌های مالی را از نظر صحت و درستی اطلاعات بررسی نمایند.

فرآیند تدوین استاندارد در ایران

هم‌اکنون فرآیند تدوین استانداردهای حسابداری به صورت زیر می باشد:

کمیته تدوین استانداردهای حسابداری ایران، ۹ عضو زیر را شامل می‌شود:

استاندارد های حسابداری چیست؟

استاندارد حسابداردی دولتی چیست؟

استانداردهای حسابداری دولتی مجموعه‌ای از مبانی و دستور العمل‌ها هستند که در حسابداری دولتی کاربرد دارند. حسابداری دولتی مثل دیگر شاخه‌های حسابداری نیاز به یک زبان مشترک دارد تا تمام افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بتوانند درک درستی از اسناد و مدارک داشته باشند. هم‌چنین یک‌پارچه بودن صورت‌های‌مالی در سازمان‌های دولتی موجب ساده‌تر شدن فرآیند می‌گردد.

در حسابداری دولتی، گزارش‌های مالی همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی جمع‌آوری و به شکل صورت مالی در می‌آیند. انجام برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری‌های لازم برای کنترل بودجه دستگاه دولتی با استفاده از حسابداری دولتی امکان پذیر است. اما برای اینکه گزارش‌ها و صورت‌های مالی دولت از اصول یکسانی پیروی کنند، نیاز به استانداردهای حسابداری دولتی داریم که بخشی از استانداردهای حسابداری است و توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری دولتی تعیین می‌شود. مبنای حسابداری دولتی در ایران همان استانداردهای حسابداری بین‌المللی می‌باشد. البته تغییرات کوچکی در این استانداردها داده شده است.

اگر استاندارد حسابداری وجود نداشته باشد، مشکلات زیادی در نحوه حسابرسی کسب‌وکارهای مختلف رخ می‌دهد. زیرا معیارِ تهیه گزارش‌های مالی، نحوه محاسبات و بررسی صحت آن‌ها، استاندارد حسابداری می‌باشد. هم‌چنین عدم تطابق گزارش‌های مالی با هم، موجب دشوارشدن رسیدگی می‌گردد و باید معیارهای تعریف‌شده را رعایت کنید تا گزارشی شفاف تهیه شود.

 

آموزش استاندارد حسابداری

آموزش استانداردهای ‌حسابداری مجموعه‌ای از اصول و رویه‌های کلی است که پایه ‌و اساس روش‌های حسابداری می‌باشند. درواقع این استانداردها قوانین‌ و مقرراتی هستند که به حسابداران چگونگی انجام‌ کار را شرح می‌دهند. وجود این استانداردها به این معنی است که کلیه گزارش‌های مالی دارای معیارهای یکسان بوده و در سراسر کشور یکسان با آن‌ها برخورد می‌شود.

بدون استانداردهای حسابرسی شرکت‌‌های مختلف با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. زیرا عدم‌وجود استاندارد در تهیه گزارش‌مالی و نحوه محاسبه، موجب ناهماهنگی در رسیدگی به سوابق‌ مالی گشته و انجام آن را بسیار دشوار می‌کند.

بنابراین استانداردهای حسابداری مجموعه‌ای از اصول و رویه‌هایی هستند که حسابداران باید از آن‌ها پیروی نمایند. این استانداردها، اصول اساسی روش‌های حسابداری را تعیین می‌کنند. وجود این اصول برای گزارش‌گری مالی مهم می‌باشد؛ و تنها گزارش‌هایی که با این استانداردها مطابقت داشته باشند پذیرفته می‌شوند. اگر حسابدار هستید یا در زمینه حسابداری کار می‌کنید، باید این اصول را دانسته و از آن‌ها پیروی نمایید.

به‌طور کلی، استانداردهای حسابداری در سراسر جهان پذیرفته شده است و تا حد زیادی یکسان می‌باشد. پس اگر صاحب یک کسب‌وکار بین‌المللی هستید و یا با حسابداری این گونه شرکت‌ها سروکار دارید، باید با استانداردهای بین‌المللی آشنا باشید و از این معیارها پیروی نمایید.

البته هر کشوری استانداردها و معیارهای خاصی را براساس سیاست‌های حسابداری‌مالی در نظر می‌گیرد، اما با این‌حال، با استانداردهای حسابداری، تمام صورت‌های مالی در سراسر جهان یکسان می‌باشد.

درصورتی که قوانین‌حسابداری در وب‌سایت حسابرس یافت نشود، حسابرسی سازمان‌ها، شرکت‌ها و مشاغل مختلف با مشکلات‌زیادی مواجه خواهد شد. زیرا عدم وجود استانداردهای حسابداری، موجب نبود قوانینی برای تهیه گزارشات مالی و نحوه محاسبه دقیق آن‌ها می‌گردد.

ازسوی دیگر، ناهماهنگی گزارش‌های مالی با یک‌دیگر، رسیدگی به آن‌ها را دشوار می‌کند. به عنوان مثال: برای محاسبه حقوق‌ودستمزد و تهیه گزارش آن باید معیارهای خاصی را رعایت نمود.

با استانداردهای حسابداری، می‌توان به راحتی گزارشات خود را در چهارچوب معتبر ارائه داد. همچنین نهادهای نظارتی با استفاده از گزارش‌های مالی استاندارد، می‌توانند ضمانت اطلاعات را تضمین نمایند.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که استانداردهای حسابداری نه تنها برای بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی، بلکه برای شرکت‌های خارجی مانند بانک‌ها، مؤسسات حسابرسی و غیره بسیار مهم می‌باشد.

هدف اصلی و اساسی از ایجاد استانداردهای حسابداری، ایجاد قوانین و مقرراتی است که همه حسابداران از آن پیروی و با آن کار می‌کنند، به گونه‌ای که صورت‌های مالی و نحوه محاسبه آن‌ها برای همه حسابداران و حسابرسان قابل‌درک و اجرا باشد. اما بهتر است استانداردهای حسابداری 4 هدف را به‌شرح زیر مشخص نمایند:

  1. ایجاد استانداردها و قوانین یک‌سان برای حسابرسی
  2. سیستم حسابداری مورد استفاده و قابل‌درک برای حسابداران
  3. آشنایی با گزارش‌های مالی برای شرکت‌های خارجی و سایر اشخاص حقوقی و حقیقی.
  4. تهیه صورت‌های مالی و گزارش‌ها با استفاده از فرم‌های دقیق و یکسان

چنانچه صورت‌های مالی شرکت مطابق با استانداردهای حسابداری تهیه شود، کلیه صورت‌های مالی شرکت به‌صورت یکسان خواهند بود. بنابراین همه حسابداران و سایر افراد عادی و حسابداران علاوه بر درک داده‌های موجود، با روش محاسبه نیز آشنا می‌شوند. بنابراین مهم‌ترین قدم بعد از آموزش‌حسابداری استفاده موثر از استانداردهای حسابداری است.

برای مطالعه بیشتر، تمام استانداردهای حسابداری سازمان حسابرسی به صورت کامل در اختیار شما عزیزان است. برای دانلود استانداردهای حسابداری و مشاهده راهنمای استانداردهای حسابداری می‌توانید به فروشگاه سایت آپاداس مراجعه کنید.

آخرین مقالات
لوگو آموزشگاه حسابداری آپاداس تبریز
آپاداس

مدیر

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}