استاندارد حسابداری بازرگانی

استاندارد حسابداری بازرگانی

0.0

استاندارد حسابداری بازرگانی چیست؟

تمام بنگاه‌های‌اقتصادی به یک واحد حسابداری، برای ثبت و ضبط اسناد مالی و پولی نیاز دارند. همان‌گونه که مستحضرید حسابداری شامل مراحل: تشخیص، ثبت، طبقه‌بندی، تلخیص و گزارش‌گری رویدادهای مالی می‌باشد. مهم‌ترین گزارش هر واحدمالی، تهیه صورت‌های مالی می‌باشد که در قالب استانداردهای حسابداری تهیه می‌گردد.

هر شرکتی براساس نوع فعالیت خود، ملزم به ارائه گزارش‌های صورت‌های مالی می‌باشد. شرکت‌های بازرگانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در مقاله استاندارد حسابداری بازرگانی، همان‌گونه که از اسمش پیداست، در مورد استانداردهایی که در حسابداری شرکت‌های بازرگانی استفاده می‌گردد، صحبت می‌شود. امید است پس از مطالعه این مقاله که توسط تیم محتوای آپاداس تهیه شده است، بتوانید ساز و کار تهیه صورت‌های مالی برای موسسات بازرگانی را به‌خوبی یاد بگیرید.

استانداردهای حسابداری چیست؟

بهترین جواب‌دهی به سوال استاندارد حسابداری چیست عبارت‌است از: مجموعه‌ای از اصول، استانداردها و رویه‌های مشترک که اساس سیاست‌ها و شیوه‌های حسابداری را تعریف می کند. استاندارد حسابداری شفافیت گزارش‌گری مالی را در کشورها بهبود می‌بخشد.

برای درک بهتر استانداردها می‌توانید از راهنمای استانداردهای حسابداری استفاده فرمایید که معمولاً در فایل‌های دانلودشده سایت‌های حسابداری‌ و حسابرسی موجود می‌باشد، هم‌چنین می‌توانید PDF استانداردهای حسابداری  و pdf خلاصه استانداردهای حسابداری را از قسمت فروشگاه سایت آپاداس به‌صورت رایگان تهیه فرمایید.

استانداردهای حسابداری بازرگانی چیست؟

در دنیا، 42 استاندارد مربوط به حسابداری وجود دارد که این استانداردها شامل استانداردهای حسابداری بازرگانی نیز می‌شوند. ضوابط مربوط به استاندارد حسابداری بازرگانی به‌وسیله کمیسیون تمهید استانداردهای مربوط به حسابداری تهیه می‌شود و اجرای آن برای کلیه حسابرسان و حسابداران ضروری می‌باشد.

مهم‌ترین استانداردهای حسابداری بازرگانی شامل:

عرضه فهرست‌های مالی، عرضه صورت‌وضعیت، گزارش سودوزیان، گزارش جریان پول‌نقد و… می‌باشد.

رشته حسابداری بازرگانی چیست؟

رشته حسابداری بازرگانی یکی از رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای می‌باشد که برمبناي آموزش‌ علمي و کاربردي طراحي شده است. هدف از اين رشته، تربيت کاردانی حسابداری است؛ و بر این اساس مهارت‌هاي لازم برای آموزش درنظر گرفته شده است. در برنامه درسی این‌رشته چرخه کامل حسابداری شرکت‌های بازرگانی براساس استانداردهای وزارت علوم تبیین شده است؛ به‌نحوي که دانش‌آموزان پس از اتمام، توانايي لازم براي احراز شغل تکنسين حسابداري را خواهد داشت.

شغل‌های رشته حسابداری بازرگانی شامل:

کارمند امورمالی سازمان‌ها، کارمند سازمان امورمالیاتی، کارپرداز موسسات و شرکت‌ها، حسابدارمالی و صنعتی، مسئول رسیدگی و صدور اسناد، متصدی اعتبارات، تحویل‌دار بانک و حسابدار اموال می‌باشد.

حسابداری بازرگانی چیست؟

شرکت‌های بازرگانی به‌دلیل داشتن گردش مالی بالا، دارای فعالیت‌های بسیار مهم و حساسی هستند، که این عملیات با صرف هزینه های بالا، منجر به کسب درآمد زیاد می‌شود. بنابراین حسابداری بازرگانی به‌منظور بررسی و رسیدگی به امورمالی از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین شرح وظایف حسابدار بازرگانی، بررسی و محاسبه سودوزیان شرکت می‌باشد؛ زیرا هدف از تاسیس شرکت بازرگانی کسب‌سود می‌باشد. بنابراین در ثبت‌های حسابداری بازرگانی و تهیه صورت‌مالی، باید سود واقعی شرکت ارائه گردد.

در مقاله حسابداری بازرگانی که توسط تیم آپاداس تهیه شده است، برآن است تا علاوه بر تعریفِ آن، به وظایف حسابدار مربوطه نیز اشاره نماید. حسابدار این موسسات باید به صفر تا صد حسابداری بازرگانی آشنا بوده و توانایی انجام عملیاتی چون: تعریف کدینگ حسابداری بازرگانی، معادله حسابداری بازرگانی، ثبت حسابداری بازرگانی و … را داشته باشد. تعریف روند و سیستم‌سازی امور حسابداری این شرکت‌ها نیز باید براساس کدینگ استاندارد حسابداری بازرگانی باشد.

کلمه business accounting معنی حسابداری بازرگانی به انگلیسی می‌باشد.

تفاوت حسابداری خدماتی و بازرگانی

برخی موسسات به ارائه خدمات تخصصی و عمومی به‌صورت منظم می‌پردازند. فعالیت این شرکت‌ها خدماتی نام دارد. شرکت‌های بازرگانی، بنگاه‌هایی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها خریدوفروش می‌باشد.

به‌دلیل برخی سیاست‌های اقتصادی، بخش خصوصی توجه ویژه‌ای به شرکت‌های خدماتی نشان می‌دهد و هر فردی با هر مقداری سرمایه،‌ می‌تواند یک شرکت خدماتی را تاسیس نماید.

در مقابل سازمانی که با هدف مبادله کالا یا محصول، جهت برطرف کردن نیازهای مردم پدید می‌آید، شرکت خدماتی نام دارد.

حسابداری این دو نوع شرکت باتوجه به فعالیت آنان متفاوت از هم می‌باشد، که با بررسی نمونه ثبت‌های حسابداری بازرگانی و خدماتی می‌توان به تفاوت این‌دو پی برد.

آموزش حسابداری بازرگانی

در شرکت‌های بازرگانی تغییری در نوع کالا ایجاد نمی‌گردد. به همین علت حسابداری آن‌ها با سایر موسسات خدماتی و تولیدی متفاوت می‌باشد.

موسسات بازرگانی می‌توانند هم‌زمان با خرید و فروش، خدمات نیز ارایه نمایند. برای مثال در شرکت تعمیرات موبایل، لوازم یدکی آن نیز می‌تواند به فروش برسد.

لازمه شرکت در دوره حسابداری بازرگانی اشراف به حسابداری مالی و خدماتی می‌باشد، و سرفصل‌های این دو بسیار به‌هم نزدیک می‌باشد. برای مثال سرفصل‌ دوره حسابداری بازرگانی فنی حرفه‌ای تقریباً مشابه سرفصل دوره حسابداری خدماتی می‌باشد. ضمناً در دوره جاری تمامی مطالب با یک مثال حسابداری بازرگانی تدریس می‌گردد، که به درک‌مطلب دانشجویان کمک می‌نماید.

براساس این مقاله، با وجود تفاوت بین حسابداری بازرگانی با سایر رشته‌ها، نحوه تهیه‌وتنظیم صورت‌های مالیِ این شرکت جدا از سایر فعالیت‌ها نبوده و در بسیاری از موارد، از استانداردهای مشابه استفاده می‌گردد.

سوالات متداول

استانداردهای حسابداری چیست؟

مجموعه‌ای از اصول، استانداردها و رویه‌های مشترک که اساس سیاست‌ها و شیوه‌های حسابداری را تعریف می کند.

از کجا می‌توان استانداردهای حسابداری PDF تهیه نمود؟

می‌توانید دانلود رایگان pdf استانداردهای حسابداری را از قسمت فروشگاه سایت آپاداس به‌صورت رایگان تهیه فرمایید.

مهم‌ترین استانداردهای حسابداری کدامند؟

عرضه فهرست‌های مالی، عرضه صورت‌وضعیت، گزارش سودوزیان، گزارش جریان پول‌نقد

رشته حسابداری بازرگانی چیست؟

رشته حسابداری بازرگانی یکی از رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای می‌باشد که برمبناي آموزش‌ علمي و کاربردي طراحي شده است.

شغل‌های رشته حسابداری بازرگانی کدامند؟

کارمند امورمالی سازمان‌ها، کارمند سازمان امورمالیاتی، کارپرداز موسسات و شرکت‌ها، حسابدارمالی و صنعتی، مسئول رسیدگی و صدور اسناد، متصدی اعتبارات، تحویل‌دار بانک و حسابدار اموال

حسابداری بازرگانی چیست؟

شرکت‌های بازرگانی به‌دلیل داشتن گردش مالی بالا، دارای فعالیت‌های بسیار مهم و حساسی هستند، که این عملیات با صرف هزینه های بالا، منجر به کسب درآمد زیاد می‌شود. بنابراین حسابداری بازرگانی به‌منظور بررسی و رسیدگی به امورمالی از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

مهم‌ترین شرح وظایف حسابدار بازرگانی چیست؟

بررسی و محاسبه سودوزیان شرکت

معنی حسابداری بازرگانی به انگلیسی چیست؟

business accounting

تفاوت حسابداری خدماتی و بازرگانی چیست؟

برخی موسسات به ارائه خدمات تخصصی و عمومی به‌صورت منظم می‌پردازند. فعالیت این شرکت‌ها خدماتی نام دارد. شرکت‌های بازرگانی، بنگاه‌هایی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها خریدوفروش می‌باشد. در مقابل سازمانی که با هدف مبادله کالا یا محصول، جهت برطرف کردن نیازهای مردم پدید می‌آید، شرکت خدماتی نام دارد.

پیش‌نیاز دوره حسابداری بازرگانی چیست؟

لازمه شرکت در دوره حسابداری بازرگانی اشراف به حسابداری مالی و خدماتی می‌باشد، و سرفصل‌های این دو بسیار به‌هم نزدیک می‌باشد.

آخرین مقالات
آپاداس

مدیر

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}