حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

0.0

حسابداری مالیاتی

در کشور ما این‌ روزها به‌دلیل سخت‌گیری‌های سازمان امورمالیاتی، حسابداری به‌عنوان یک واحد کاربردی و ضروری برای تمام بنگاه‌های اقتصادی محسوب می‌شود. سال‌های متمادی طول کشید تا کسب‌وکارهای کوچک و صاحبان فروشگاه‌ها در کنار شرکت‌ها و موسسات بزرگ، به نقش استفاده از خدمات حسابداری و تأثیر مثبتِ آن بر تجارت خود توجه نمایند.

تا چند سال پیش بسیاری از افراد درک درستی از حسابداری مالیات نداشتند. اما به‌دلیل نیاز مکررِ مشاغل، تاریخچه حسابداری مالیاتی و لزوم استفاده از آن مورد توجه عموم قرار گرفت، و همه علاقه‌مند به یادگیری علم مالیات شدند.

امروزه باتوجه به تکامل علم، افراد در جست‌وجوی حسابداری مالیاتی بوده و حتی این رشته را در زمینه‌های مختلف، منشعب نموده‌اند. برای درک مالیات ابتدا باید با ماهیت رشته حسابداری مالیاتی آشنا شده؛ سپس با انتخاب آموزشگاه مناسب در پی فراگیری آن بود.

در این‌مقاله که توسط تیم محتوای آپاداس طراحی شده‌است، سعی گردیده تا ذهن خوانندگان عزیز را با عبارت: حسابداری گرایش مالیاتی به چالش کشیده، و در ادامه به وصف و کاربرد آن در بازارکار بپردازد. ضمناً همان‌گونه‌که در شرکت‌های هولدینگ و بزرگ دیده می‌شود، در واحد حسابداری آن‌ها اعضایی وجود دارند که در قالب تیم حسابداری مالیاتی درگیر کارهای مالی و حقوقی هستند.

آنچه خواهید خواند:
  Add a header to begin generating the table of contents
  حسابداری مالیاتی

  حسابداری مالیاتی شرکت‌ها

  حسابداران مالیاتی در هر سال‌مالی به مشاغل کمک می‌کنند تا با استفاده از روش‌های انواع حسابداری مالیاتی از قانون مالیات پیروی نمایند. آن‌ها هم‌چنین در برنامه‌ریزی برای ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی سال آینده بنگاه‌های‌اقتصادی، مشاوره لازم را ارائه می‌دهند تا شرکت متوجه جریمه مالیاتی خاص نگردد.

  سازمان‌های بزرگ معمولاً از حسابداران مالیاتی متبحر برای رسیدگی به پیچیدگی‌های سوابق مالی و حسابرسی استفاده می‌کنند. حسابرسی مالیاتی چیست؟ سازمان امورمالیاتی پس از پایان هرسال، شروع به بررسی اسنادمالی جهت تایید صحت اظهارنامه‌های‌مالیاتی می‌نماید. به این عمل حسابرسی مالیاتی می‌گویند.

  از گزارش مالیاتی برای محاسبه صحیح مالیات پرداختی، اظهار فعالیت، کاهش بدهی مالیاتی و ارائه مدارک مورد نیاز در حین حسابرسی استفاده می‌شود. ارائه این گزارش برای تمامی مشاغل، افراد و موسسات‌دولتی و غیرانتفاعی ضروری است.

  حسابداری مالیاتی شامل چیست؟ این نوع حسابداری علاوه‌بر تنظیم اظهارنامه مالیاتی می‌تواند در برنامه‌ریزی مالیاتی نیز استفاده شود، تا به اشخاص حقیقی و حقوقی در ارائه طرح مالیاتی برای کاهش پرداخت مالیات کمک نماید. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که علاقه به یادگیری مالیات دارید باید به آموزش حسابداری مالیاتی با رویکرد دانشگاهی بسنده نکرده و به‌صورت کاربردی شروع به فراگیری آن نمایید.

  دانلود رایگان ویدئو تعریف انواع مالیات

  حسابداری مالیاتی به انگلیسی

  حسابداری همانند سایر رشته‌ها دارای اصطلاحات خاص و فراوانی می‌باشد، برای پیشرفت در این رشته باید با اصطلاحات انگلیسی آن نیز آشنا باشید.

  پس با کلیک بر روی دکمه زیر، با اصطلاحات حسابداری به انگلیسی بیشتر آشنا شوید.

  اصطلاح حسابداری مالیاتی به انگلیسی را tax accounting و اظهارنامه‌مالیاتی به انگلیسی را Tax returns می‌نامند.

  شغل حسابداری مالیاتی

  امروزه حسابداری و مشاوره مالیاتی یکی از مشاغلی است که هر کسب‌وکاری به آن نیاز دارد. انواع مختلفی از حسابداری وجود دارد که یکی از آن‌ها حسابداری مالیاتی است.

  حسابداری مالیاتی چگونه است؟ حسابداری مالیاتی یکی از زیرشاخه‌های حسابداری است که مسئول حسابداری مالیاتی باید براساس قوانین امور مالیاتی، اقدام به تهیه صورت‌های مالی نماید.

  حسابدار مالیاتی چیست؟ برای آشنایی با حسابدار مالیاتی ابتدا باید بدانید که حسابدار مالیاتی، یک مشاور مالیاتی نیز محسوب می‌گردد؛ و بسیاری از مدیران، حسابدار مالیاتی را به‌عنوان مشاور مالیاتی تلقی می‌نمایند. بنابراین یک حسابدار مالیاتی خوب در واقع یک حسابدار باتجربه‌ای است که به قوانین مالیاتی آشنایی کامل دارد.

  چگونه حسابدار مالیاتی شویم؟ حسابدار مالیاتی باید فردی باشد که به کلیه قوانین مالیاتی اعم از: مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم اشراف کامل داشته باشد تا عنوان مشاور مالیاتی به وی تعلق گیرد.

   چگونه یک حسابدار مالیاتی شویم؟ در پاسخ به این سوال می‌توان با استفاده از تجربیات حسابداران مالیاتی به یک حسابدار مالیاتی متبحر تبدیل شد.

  مراحل انجام حسابداری مالیاتی بسیار مهم است؛ به‌همین دلیل حسابداری مالیاتی به عنوان یک تخصص رسمی شناخته می‌گردد، زیرا دارای قوانین و شرایط خاص حسابداری مالیاتی می‌باشد. اگر دغدغه چگونه حسابداری مالیاتی یاد بگیریم را دارید، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

  استعلام مالیات

  حسابداری مالیاتی

  اگر شما هم با دغدغه از کجا بفهمیم پرونده مالیاتی داریم مواجه هستید، باید بدانید که درحال حاضر استعلام اعتبارات مالیاتی به‌صورت الکترونیکی و ازطریق سامانه‌های مختلف صورت می‌گیرد. سوال درموردِ کد مالیاتی کشور، یکی از موضوعاتی است که بسیاری از مودیان به‌دنبال آن هستند.

  هر کسی که دارای کد مالیاتی است باید نسبت به ارائه اظهارنامه اقدام نماید. اظهارنامه مالیاتی در حسابداری چیست؟ اظهارنامه مالیاتی را کارنامه کسب‌وکار می‌نامند که بر اساس آن مودیان، مبلغ مالیات خود را اظهار می‌نمایند. سپس کارشناسان سازمان امورمالیاتی پس از بررسی صحت‌وسقم اظهارنامه مربوطه، مبلغ مالیات را قطعی می‌نمایند که مودیان باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

  کلیه اشخاص حقیقی با ورود به سامانه الکترونیکی سازمان امورمالیاتی کشور و درج کدملی، می‌توانند از مبلغ بدهی مالیاتی خود مطلع گردند. تعهدات مالیاتی شرکت‌ها و اشخاص حقوقی نیز با ثبت شناسه‌ملی میسر می‌گردد، که این اشخاص با استخدام حسابدار مالیاتی می‌توانند انجام این وظایف را به‌‌ ایشان محول نمایند.

  دوره مالیاتی چیست؟

  لازمه تبحر در هر تخصصی، آموزش می‌باشد. برای کسب عنوانِ حسابدار مالیاتی، باید نسبت به آموزش صفر تا صد حسابداری مالیاتی مبادرت ورزید. در این‌دوره سرفصل‌های حسابداری مالیاتی باید تمامی مفاهیم مالیات و ارزش‌افزوده را دربرگیرد؛ هم‌چنین نحوه رد اظهارنامه و صورت معاملات‌فصلی، به‌طورکامل آموزش داده شود.

  در دوره‌های آموزشی سازمان امور مالیاتی باید همراه با مفاهیم اصلی، نحوه محاسبه مالیات بردرآمد، مالیات بر املاک، مالیات شرکت و … نیز تدریس گردد.

  کتاب حسابداری مالیاتی

  در کشور ما با توجه به بدهی مالیاتی فعالیت‌های تجاری داخلی و خارجی، و بازه زمانی تشخیص مالیات و تاثیر آن بر سودوزیان اشخاص و موسسات، آگاهی از قوانین، نحوه محاسبه مالیات و نحوه پرداخت آن، آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستوالعمل‌های مالیاتی برای مدیریت ارشد در سازمان‌ها به‌ویژه: مدیران‌مالی، حسابداران و دانشجویان حسابداری بسیار ضروری می‌باشد.

  بنابراین در این قسمت اقدام به معرفی منابع حسابداری مالیاتی می‌نماییم. برای حسابداری مالیاتی کتاب منحصربه‌فردی وجود دارد که عبارتنداز: حسابداری مالیاتی احمد آخوندی، حسابداری مالیاتی احمد زارع مقدم، حسابداری مالیاتی جمشید اسکندری، حسابداری مالیاتی غلام‌حسین دوانی، کتاب حسابداری مالیاتی جمشید اسکندری.

  سخن آخر

  اگر فردی تصمیم به بهبود دانش و مهارت‌های خود در مالیات را داشته باشد، باید برای آموزش درس حسابداری مالیاتی اقدام نماید. وجود منابع، جزوه حسابداری مالیاتی، مراجع کامل و تدریس حسابداری مالیاتی توسط استاد مجرب برای رفع نیازهای مالیاتی افراد ضروری است.

  امروزه حسابداران با دانش و مهارت‌های مالیاتی موثر از وضعیت شغلی و درآمد بهتری نسبت به سایر حسابداران برخوردارند. البته داشتن قانون مالیات بدون دانش مالیاتی تاثیر زیادی بر پیشرفت حسابداری نخواهد داشت؛ پس علاوه بر آموزش مالیاتی در زمینه قوانین و مقررات مالیاتی، یادگیری مهارت‌های مالیاتی، و مطالعه جزوه حسابداری مالیاتی ۱نیز از عوامل موفقیت حسابداران محسوب می شود.

  سوالات متداول

  حسابداری مالی چیست؟

  حسابداری مالی نوعی حسابداری است که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه و سودوزیان برای استفاده‌کنندگان جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل و ارائه می‌نماید.

  حسابداری بازرگانی چه چیزی نامیده می‌شود؟

  زبان تجارت نامیده می‌شود، زیرا اطلاعات مهمی در مورد بخش‌های مالی دراختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

  مهم‌ترین وظایف حسابداری مالی چیست؟

  ارائه گزارش به مدیران، سهام‌داران، وام‌دهندگان، سازمان‌های مالی و دولتی و … از مهم‌ترین وظایف حسابدار مالی می‌باشد.

  چگونه حسابداری مالی بخوانیم؟

  با شرکت در دوره حسابداری کاربردی ویژه بازارکار آپاداس می‌توان حسابداری مالی را به‌صورت کاملاً عملی فراگرفت.

  حسابدار مالی چیست؟

  حسابداری است که در تهیه اطلاعات رویدادهای اقتصادی مؤثر بر سازمان‌ها و بخش‌های تجاری، نقش مهمی دارد.

  منظور از حسابداری مالیاتی چیست؟

  در کشور ما این‌روزها به‌دلیل سخت‌گیری سازمان امورمالیاتی، حسابداری به‌عنوان یک واحد کاربردی و ضروری برای تمام بنگاه‌های اقتصادی محسوب می‌شود. سال‌های متمادی طول کشیده تا کسب‌وکارهای کوچک و صاحبان فروشگاه‌ها در کنار شرکت‌ها و موسسات بزرگ، به نقش استفاده از خدمات حسابداری و تأثیر مثبتِ آن بر تجارت خود توجه نمایند.

  حسابداری مالیات چیست؟

  حسابداران مالیاتی در هر سال‌مالی به مشاغل کمک می‌کنند تا با استفاده از روش‌های انواع حسابداری مالیاتی از قانون مالیات پیروی نمایند.

  حسابداری مالیاتی چیست؟

  حسابداران مالیاتی در هر سال‌مالی به مشاغل کمک می‌کنند تا با استفاده از روش‌های انواع حسابداری مالیاتی از قانون مالیات پیروی نمایند. آن‌ها هم‌چنین در برنامه‌ریزی برای ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی سال آینده بنگاه‌های‌اقتصادی مشاوره لازم را ارائه می‌دهند تا شرکت متوجه جریمه مالیاتی خاص نگردد.

  رشته حسابداری مالیاتی چیست؟

  رشته‌ای از حسابداری‌است که به آموزش تخصصی مالیات می‌پردازد.

  حسابداری گرایش مالیاتی چیست؟

  رشته‌ای از حسابداری که به‌صورت تخصصی تدریس می‌گردد.

  ویدئوهای آموزشی پیشنهادی:

  ویدئو آموزش تهیه لیست مالیات

  آموزش رایگان

  ویدئو آموزش ارسال لیست مالیات

  آموزش رایگان
  آخرین مقالات
  لوگو آموزشگاه حسابداری آپاداس تبریز
  آپاداس

  مدیر

  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
  {{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ userData.canReview.message }}